بست گراف

بررسی کد های HTTP

HTTP کد ها که مخفف کلمه ی HyperText Transfer Protocol میباشند به کدهایی گفته میشوند که به نوعی پاسخی میباشند به درخواست بازدید کننده یا اسپایدر مبنی بر باز کردن صفحه ی مورد نظر این درخواست ها به سرور ارسال شده و توسط سرور نیز به ان پاسخ داده میشود.

تصویر متعلق به سئوموز انگلیسی میباشد

در بهبود وضعیت سئو مهم میباشد که حتما کدهای HTTP را درک کرد زیرا درک درست این کدها باعث میشوند که سایت بهتر سئوسازی شود.

این کدها با ارقام ۱ تا ۵ شروع میشوند از ۱۰۰ شروع شده و به ۵۰۰ ختم میشوند. کدها در دسته های زیر خلاصه میشوند:

۱۰۰ ) اطلاعاتی : درخواست دریافت شده و در حال بررسی میباشد.

۲۰۰ ) موفقیت آمیز : درخواست دریاقت شده و با موفقیت به ان پاسخ داده شده است .

۳۰۰ ) انتقال داده شده : درخواست دریافت شده است اما برای پاسخ گویی به ان باید یک مرحله بیشتر ( انتقال یا ریدایرکت ) انجام شود.

۴۰۰ ) مشکل سایت : درخواست ارسال شده است اما صفحه ی مورد نظر یافت نمیشود.

۵۰۰ ) مشکل سرور : یک درخواست موفق توسط کاربر ارسال شده است اما سرور قادر به پاسخ گویی به ان نمیباشد.

کدها دیگری نیز موجود میباشند اما هیچ کدام از انها مستقیما به سئو مربوط نمیباشند.

کدهای HTTP مهم برای سئو و موتورهای جستوجو 

۲۰۰ : بدون مشکل

درخواست با موفقیت انجام شد در بیشتر مواقع کدهای دریافتی به این شکل میباشند.

۳۰۱ : به صورت داثمی منتقل شده است

این کد معمول ترین کد و معروف به ریدایرکت ۳۰۱ بین سئوکار ها میباشد.در موافق دریافت این کد توسط پنل مدیریت هاست و یا متنی در فایل htaccess. یک ادرس به ادرسی دیگر منتقل میشود. این بهترین نوع انتقال کلی یک سایت به ادرس دیگر و یا انتقال یک صفحه ی ناموجود به یک صفحه ی موجود میباشد و برای موتورهای جستوجو بسیار بهینه سازی شده میباشد.

۳۰۲ : موجود میباشد

درخواست شما دریافت شده و صفحه برای شما نمایش داده میشود اما کماکان درخواست شما از ادرسی دیگر در حال بررسی است و ادرس ان  صفحه یافت نمیشود.این نوع کد را ریدایرکت ۳۰۲ نیز مینامند وتوسط گوگل و سئوکارها  توصیه نمیشود زیرا  این ریدایرکت یک انتقال موفقتی میباشد و برای طولانی مدت برای شما هیچ نکته ی مثبتی به همراه ندارد زیرا این نوغ انتقال بعد از مدتی برای موتور جستوجو به عنوان ناشناخته و صفحه  ناموجود شناخته میشود.این نوع ریدایرکت باعث میشود که اسچایدر ها به صفحه جدید منتقل شوند اما به صفحه و ادرس شما هیچ رنکی تعلق نمیگیرد.

۴۰۴ : صفحه موجود نمی باشد

درخواست ارسال شده  توسط کاربر یا اسپایدر دیگر موجود نمیباشد و هیج ادرس منتقل شده ای شناخته نشده است.این نوع کدها در صورتی ایجاد میشوند که صفحه ای توسط شما پاک شده باشد و یا در اثر تغییر ادرس صفحه ی درخواست شده دیگر موجود نباشد ادرس قبلی این نوع صفحات حتما باید توسط مدیر سایت و یا مدیر سرور شناسایی شوند و به نوعی حذف شده و یا با استفاده از کد ۳۰۱ به صفحه ی درست منتقل شوند. این نوع صفحات در حالت معمولی برای موتورهای جستوجو یک نکته ی منفی در سایت شما مخاسبه میشوند.دراین نوع کد میتوان صفحه را در کش بارگذاری کرد.

۴۱۰ :  صفحه در کش هم موجود نمیباشد

این نوع کد مانند کد ۴۰۴ میباشد با این تفاوت که در کش صفحه ی درخواستی شما موجود نمیباشد.

۵۰۳ : سرویس دهنده در دسترس نمیباشد

درخواست ارسال شده به دلیل تغییرات سرور و یا مشکلی در سرور توسط سرور قابل پاسخ گویی نمیباشد.این کد باعث میشود سایت شما در دسترس نباشد اما در صورتی که استفاده ی درست از ان بشود به موتور جستوجو اعلام میکند که به سایت شما و صفحه ی مورد نظر دوباره بازگردید زیرا مشکل از سرور است و نه سایت.

استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ 

ریدایرکت ۳۰۱ توصیه میشود زمانی که شما میخواهید یک صفحه  و یا ادرس را به طور کلی منتقل کنید.این نوع ریدایرکت در سئو  موثر میباشد زیرا ریدایرکت ۳۰۲ موتور جستوجو را اگاه نمیکند که شما صفحه و ادرس را به طور کامل منتقل کرده اید.تصویر زیر بیان گر نحوه ی عملکرد ریدایرکت ۳۰۱ میباشد :

تصویر متغلق به سئومور انگلیسی میباشد

نکات مهم :

۱. هیچ وقت صفحات ۴۰۴ خود را صفحه ی اصلی ریدایرکت نکنید زیرا این کار باعث گیج شدن بازدید کننده میشود همه نمیدانند که چه اتفاقی افتاده است.

۲. برای کدهای ۴۰۴ سایت خود یک صفحه ی زیبای ۴۰۴ طراحی کنید صفحه طراحی شده توسط شما باید این نکات در ان رعایت شود:

  • اشاره به این موضوع که کاربر درخواست صفحه ای را کرده که متاسفانه دیگر موجود نمیباشد یا در این ادرس موجود نمیباشد.
  • باکس جستوجو داشته باشد.
  • کاربر بتواند از ان صفحه به اسانی به بخش های مهم سایت دسترسی پیدا کند.
  • یک لینک به صفحه ی اصلی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *