HTML5 و سئو - تاثیر HTML5 بر سئو | سئوموز

HTML5 و سئو – تاثیر HTML5 بر سئو

نوشته شده توسط

HTML5 جزو بحث هایی میباشد که هنوز در حال تکامل میباشد.با تکامل بیشتر این تکنیک جدید کدنویسی اهمیت و پیوستگی ان با سئو نیز بیشتر میشود.در این مقاله به اهمیت HTML5 و روند پیشرفت ان خواهیم پرداخت همچنین در مورد رابطه ی متقابل HTML5 و سئو نیز صحبت خواهیم کرد.

 

HTML5 چیست؟

HTML5 نسخه ی جدید و کامل شده ی HTML4 میباشد در ان تغییرات بزرگی انجام شده تا رابط کاربری ان قوی شود.همچنین در این نسخه ی جدید روش های جدید معرفی شده است تا هماهنگی رایانه ها با این نوع HTML کاملتر باشد.در این نوع کدنویسی به شما امکان داده میشود تا به سایت خود المنت های زیادی را اضافه کنید بدون این که هیچ پلاگینی را بر روی سایت نصب کنید و یا از Flash استفاده کنید.

در اینفوگرافیک زیر که در سایت ویکیپدیا امده است در مورد html5 میتوانید اطلاعات دقیق تری در مورد رشد این نوع کدها به دست آورید:

HTML5-APIs-and-SEO

در ورژن های قدیم html ساختار کدها با صور زیر بود و بین div قرار میگرفت:

html code structure

اما در html5 ساختار کدها عوض شده و از حالت منحصر به div بودن خارج شده و به صورت زیر در امده است:

Html5 and SEO

تگ های html5 که میتوانند در سئوسازی سایت به شما کمک کنند:

< article >

 

بارها و بارها بر اهمیت مقالات و محتوای سایت در سئوسازی تاکید کرده ایم و گفتیم که در حال حاضر پادشاه سئوسازی سایت محتوا میباشد.تگ

article را به جرات میتوان مهم ترین تگ برای بهینه سازی سایت در HTML5 دانست.در این تگ شما میتوانید محتوای اصلی صفحه را قرار بدهید.یک حدس وجود دارد که که موتورهای جستوجو ارزش بیشتر سایت شما را در این بخش  قرار دهند و به طور کاملا دقیق محتویات این تگ را بررسی کنند.
< header >

 

 

تقریبا تمامی سایت ها بخشی دارند که لوگوی انها در ان قرار میگیرد که تگ ان به این صورت میباشد:

Header با تگ قبلی عوض شده و امکانات جدیدی را به طراحان میدهد.به طور مثال در این تگ به طور خودکار تگ ها h1 تا h6 قرار دارد و به کاربر این امکان را میدهد که اطلاعات را به طور خلاصه در این تگ قرار دهد.همچنین با استفاده از این تگ جدید شما میتوانید هرکجا که لازم دانستید اطلاعات Header خود را تکرار کنید در هر Section ان را دوباره وارد کرده و هدر در انجا تکرار شود.
< section >

 

 

این تگ زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که شما میخواهید یک مطلب مربوط به Article را در مکانی دیگر ادامه بدهید.به طور مثال شما در میان مقاله خود میخواهید یک فایل PDF قرار دهید و یا مطلبی را از جای دیگری بیاورید.

نکته ی مثبت این بخش را میتوان در این شمرد که شما با استفاده از section های جدا عملا بخش های جدا ایجاد کرده اید به این معنا که هر نوع تنظیمی که برای تگ های Heading انجام میدهید مخصوص همان بخش میباشد.اگر شما در نقل قول خود یک تگ h1 قرار دهید جدا میباشد و در صفحه ی جدا شمرده خواهد شد و با دیگر تگ ها به حساب نخواهد امد.این تگ در کنار تگ Article را میتوان پایه و اساس سئوسایت های HTML5 دانست.

< nav >

راه یابی و تنظیم صفحات یک سایت را میتوان جزو مهم ترین بخش های سئو دانست.با این تگ جدید شما میتوانید به راحتی به صفحات دیگر لینک بدهید و صفحات را انطور که علاقه دارید نمایش دهید و یا انها را مرتب کنید.

هدف از استفاده از این تگ این میباشد که شما بتوانید لینک های مرتبط و یا BreadCrumb قرار دهید.با تنظیم درست این تگ شما میتوانید مطمئن باشید که اسپایدرها به راحتی و در مکان های درست سایت شما را Crawl خواهند کرد.

< footer >

فوتر شاید به اندازه ی هدر مهم نباشد اما با این حال شما میتوانید اطلاعات و لینک های ارزش مندی را در این مکان قرار دهید.بیشتر لینک های هدایت کننده و یا لینک به وبسایت های دیگر در این بخش قرار میگیرند.تگ فوتر و هدر میتوانند هر دو بارها و بارها در یک صفحه بنا به نیاز شما تکرار شوند.شما میتوانید برای هر Section یک فوتر و هدر جدا مشخص کنید.

< hgroups >

این تگ برای تعیین یک  section جدا برای تگ های هدینگ میباشد.در زیر یک مثال عالی از استفاده این تگ اروده شده است:


< /h1 > Main Article < h1 >

< h 2 >Article tagline or subheading

تمامی تغییراتی که در HTML5 انجام شده در جهت قدرت بخشیدن به Page Segmenting میباشد.

موتورهای جستوجو هر روز باهوش تر میشوند و درک انها نسبت به صفحات بیشتر میشود.انها میخواهند ان چه را که کاربران نیاز دارند در صفحه ی شما پیدا کنند.خیلی ساده میتوان Page Segmenting را بخش های مختلفی که در سایت شما وجود دارد دانست.(محتوا,هدر,فوتر و … ) تمامی کاری که شما در HTML5 انجام میدهید این است که محتوای و بخش های خود را بهتر به موتور جستوجو ارائه میکنید.

بخش های محتلف زیادی به طور غیرمستفیم در سئوسازی سایت تاثیر دارند به طور مثال تگی وجود دارد که به شما این امکان را میدهد اگر کاربر شما مشکل بینایی داشته باشد به طور خودکار صفحه برای او بزرگ نمایی شود و چندین مورد دیگر.

لینک های زیر میتوانند اطلاعات کافی و بیشتر در مورد این تگ به شما بدهند:

HTML 5 and SEO

HTML5 and SEO: New Strategies for Optimizing Code

SEO Best Practices For HTML5: Truths, Half-Truths & Outright Lies

6
دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید!
خبرنامه ایمیلی سئوموز فارسی
 • sibmarket

  سلام بسیار مطلب مفیدی بود مرسی

 • مسعود

  سلام …
  یه سوال بسیار مهم برام پیش اومد ؟
  برای اینکه بتونیم این تگ ها را توی قالبمون استفاده کنیم، باید DocType مون چیزه خاصی باشه؟! یا نه همون xhtml باشه درسته ؟!

  • AmirSina

   خیر
   باید کل کدهای قالب کلاس ها همه عوض بشه

 • اكرم

  مرسي عالي بود

 • تیبا

  سلام به شما آیا میشه بعد از ایندکس وبلاگ کدهای قالب رو عوض کرد مشکلی پیش نمیاد ؟یعنی برای پایین افتادن سایت

  • هادی پورمحمد

   سلام خیر مشکلی پیش نمیاد . اگر کدها استاندارد و ولید باشن

« گوگل و لینک های مشکل دار – Unnatural Links

5 راه برای ایجاد محتوا قوی »