به زبان گوگل سخن بگوییم | سئوموز

به زبان گوگل سخن بگوییم

نوشته شده توسط

با گذشت زمان، شاهد پیشرفت سریعی در تکنولوژی هستیم. ایده هایی که حتی تصور آنها ممکن نبوده، امروزه به واقعیت می رسند. گوگل (و دیگر موتور جستجوهای مطرح) نیز در طی این سال ها پیشرفت فراوانی کرده اند. اما نگاه این موتورهای جستجو به سایت شما چه تغییری کرده؟

به زبان گوگل سخت بگوییم - سئوموز

بعد از موج طراحان و توسعه دهندگان به کدنویسی Valid، موج بعدی برای طراحی سبک، موج جدیدی بین برخی توسعه دهندگان ایرانی مشاهده شده و آن هم کدنویسی با استفاده از HTML5 است. شاید سوال بپرسید که آیا در حال حاضر موتور جستجویی مانند گوگل، به این تلاش شما اهمیت می دهد؟ پاسخ به این سوال خارج از حیطه اطلاعات من و شماست اما مطمئنا پس از معرفی رسمی این استاندارد توسط W3C این امر محقق خواهد شد. پس بله! این موج جدید، قدم مثبتی در کیفیت عمومی سایت های ایرانی بوده. بیایید در ادامه به صورت مفصل تر به این موضوع بپردازیم.

قدم مثبت اما چرا؟

نشانه گذاری معنایی شاید مهم ترین علت فایده استفاده از HTML5 باشد. به زبان ساده تر، HTML5 به شما کدی ساده تر، مرتب تر و بامعناتر ارائه می کند. چیزی که هر سئو و هر توسعه دهنده ای عاشق آن است!

کما اینکه با استفاده از Headingها در گذشته، علاوه بر تغییر ظاهری، معنایی را به موتورهای جستجو القا می کردیم، اکنون با المنت های جدیدی چون header، footer، nav، menu، article، section و … می توانیم این کار را به صورت گسترده تر و کامل تری انجام دهیم.

در واقع هدف از نشانه گذاریی معنایی یا Semantic Markup، مشخص ساختن ساختار سایت به موتورهای جستجو به زبانیست که متوجه آن شوند. ما می خواهیم موتور جستجو تک تک بخش های سایت ما را بشناسد و نسبت به ماهیت آن، ارزشگذاری کند.

استفاده از المنت های HTML5 شاید ساده ترین راه برای نشانه گذاری باشد. نشانه گذاری Schema که بیش از دو سال است که در خدمت وبمسترهاست، ابعاد جدیدی به این عمل بخشید. Schema.org کلکسیونی از طرح ها مانند تگ های html ارائه می کند که وبمسترها می توانند از آن ها برای نشانه گذاری اجزای سایتشان استفاده کنند.

به زبان گوگل سخت بگوییم - Semantic Markup

هر چند Matt Cutts از گوگل، قبل ها اعلام کرده بود که نشانه گذاری به وسیله  Schema.org لزوما به معنای رنک بهتر برای سایت شما نیست، اما باید در نظر داشت که هدف اصلی از این نشانه گذاری نه رنک بالاتر، بلکه رنک صحیح و با معناست. همچنین این عمل می تواند موجب بهبود در CTR شود. بعلاوه شانس شما در نمایش یافتن در نتایج جستجوهای شخصی سازی شده و یا امکانی چون Google Recipe View بیشتر خواهد شد!

به زبان گوگل سخن بگوییم - Hobbit The Movie

 

نشانه گذاری معنایی چگونه موجب بهبود CTR من خواهد شد؟

یکی از وسوسه انگیز ترین فواید نشانه گذاری معنایی، بهبود نتیجه شما در لیست SERPs بوسیله Rich Snippets است. نشانه گذاری، با مشخص کردن ساختار سایت شما، به موتور جستجویی مانند گوگل کمک می کند تا اطلاعات مفیدتری را نیز در کنار نتایج سایت شما به وسیله Rich Snippets نمایش دهد که موجب جلب توجه بیشتر و در نهایت کلیک بیشتر بر روی نتیجه شما خواهد شد. بر اساس آمار و ارقام های منتشر شده تا امروز، Rich Snippets موجب افزایش CTR در SERP به اندازه 15 تا 30 درصد خواهد شد. یعنی با رنک فعلیتان، 30 درصد بیشتر بازدید خواهید داشت!

به زبان گوگل سخن بگوییم - آدرس در نتایج جستجو محلی

از کجا شروع کنیم؟

ابتدای امر باید گفت که Schema.org یک زبان نیست، بلکه دایره المعارفی از Microdata است. در واقع برای نشانه گذاری سه زبان وجود دارد: Microformats، Microdata و RDFa

به زبان گوگل سخن بگوییم - اطلاعات Schema

هنگام نشانه گذاری کردن سایت خود، همواره یکی از این زبان ها را به همراه مفاهیم تعریف شده در دایره المعارف Schema را استفاده خواهید کرد. در واقع Schema.org شامل مجموع مفاهیمی است که موتورهای جستجو (گوگل، یاهو و بینگ) بر روی آن اجماع کرده اند و آن را به زبان استاندارد جهت نشانه گذاری انتخاب کرده اند.

گوگل بارها به پشتیبانی خود از Schema.org اشاره کرده که در یکی از این موارد، به صورت غیرمستقیم، زبان Microdata را به باقی زبانهای موجود ترجیح داده است:

ابتدا ما از هر سه زبان استاندارد برای نشانه گذاریی اطلاعات ساختاری پشتیبانی می کردیم. اکنون تصمیم داریم که با تمرکز بر روی یک فرمت برای schema.org کار را برای وبمسترها و موتورهای جستجو آسانتر سازیم. تصمیم گیری در خصوص انتخاب زبان دشوار بود، اما ما به این نتیجه رسیدیم که Microdata بالانسی بین توسعه پذیری RDFa و سادگی microformats است، بنابر این Microdata ترجیح ما خواهد بود.

هر چند به این موضوع نیز اشاره شده که از زبان های دیگر نیز کماکان پشتیبانی می شود اما ترجیحا استفاده از Microdata پیشنهاد شده است. از این صحبت های تکراری بگذریم و شروع کنیم!

فارغ از نوع و موضوع سایتتان، در دایره المعارف گسترده Schema.org همواره راهی برای نشانه گذاریی وجود دارد. در ادامه به چند نمونه از مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

وقایع و رویدادها

Schema به شما این اجازه را می دهد که یک رویداد را تعریف کنید. شما می توانید شرکت کنندگان، تاریخ، اجرا کنندگان، مدت زمان، مکان و دیگر اطلاعات مربوط به رویداد را به زبانی قابل فهم برای گوگل مشخص کنید.

به زبان گوگل سخن بگوییم - وقایع و رویدادها

تجارت و Geotag

با استفاده از Schema  می توانید آدرس خود و اطلاعات تماس خود را نشانه گذاری کنید. همچنین نشانه گذاری ساعت کار، نحوه پرداخت و … نیز از دیگر امکانات بالقوه می باشد.

به زبان گوگل سخن بگوییم - تجارت و GeoTag

بعلاوه با استفاده از Place در Schema.org و یا استفاده از geocoordinates به همراه کد های LocalBusiness خود در Geotag مکان خود را به طور دقیق تر مشخص سازی.

مشاغل

شاید این بخش از Schema.org از جدیدترین بخش های این دایره المعارف باشد که مدت زمان زیادی از اضافه شدن آن به Schema.org نمی گذرد. از دیگر نکات جالب در خصوص مشاغل، امکان نمایش آن به صورت Rich Snippets در SERP است. به نمونه زیر توجه کنید.

به زبان گوگل سخن بگوییم - مشاغل

مدیریت اعتبار

با استفاده از Schema در خصوص اشخاص، می توانید صفحات مربوط به اشخاص را مشخص کنید. نه تنها اطلاعات اصلی اشخاص قابل نشانه گذاری هستند، بلکه جزئیات ریزتری مانند دانشگاه (alumniOf)، جوایز گرفته شده (awards)، محل کار (worksFor)، همکاران (colleagues) و حتی خانواده شخص نیز قابلیت نشانه گذاری را دارند. و این روشی موثر برای صفحات شخصی (vCard) و گالری ها و Portfolioهاست. بعلاوه مانند مورد قبل، این نشانه گذاری نیز تغییر فراوانی را در SERP می تواند ایفا کند.

به زبان گوگل سخن بگوییم - مدیریت اعتبار

با دانش معمولی به زبان HTML قادر خواهید بود به سادگی نشانه گذاری معنایی سایت خود را شروع کنید. نحوه کد نویسی و به کار بردن Schema.org و Metadata به دلیل نیازمند بودن به دانش قبلی، سادگی و خارج از موضوع بودن ذکر نشده اما نمونه ها و توضیحات تکمیلی در بخش منابع برای آشنایی بیشتر با نحوه به کار بردن آن آورده شده.

در نهایت

همان گونه که برای بهینه سازی، سادگی و به روز بودن در کدنویسی، از HTML5 استفاده می کردیم، تا این لحظه دلایل کافی و قانع کننده تری برای نشانه گذاری معنایی سایت خود یافته ایم. فوایدی چون Rich Snippets از این موارد است. نه تنها Rich Snippets بلکه از آن مهم تر، داشتن محتواییست که موتور جستجو قادر به درک آن باشد.

منابع و لینک های مفید

به شما توصیه میکنیم پست HTML5 و تاثیر آن برسئو را نیز برای اطلاعات تکمیلی مطالعه کنید.

23
دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید!
خبرنامه ایمیلی سئوموز فارسی
 • اسپیرال

  چقدر خوب که این معرفی و بررسی این مساله رو بالاخره در وب فارسی هم دیدیم!

 • علی

  اتفاقا خیلی از سیستم‌های‌مدیرت‌محتوا شبیه دروپال هم به این سمت رفتید که از HTML5 و Schema پشتیبانی کنند. با اینکه دروپال بصورت پیشفرض از RDFa استفاده میکنه ولی ماژولی بنام schemaorg نوشته شده تا بشه از امکانات Schema استفاده کرد.

 • آرش همت

  توی schema.org صدها نوع دیتا وجود داره ولی فعلا گوگل فقط دو سه تا از اینارو پشتیبانی میکنه، از طرف دیگه این کارها ممکنه باعث بشه کاربر تو خود گوگل به چیزی که میخواد برسه و توی سایت نیاد اصلا!

  • امیرسینا زمانیان

   مواردی که در اسکیما استفاده میشه بسیاری از اونها اصلا جلوه ی تصویری برای کاربر ندارد و تنها در کد برای اطلاعات بیشتر موتورهای جستجو قرار میگیرد.گوگل و دیگر موتورهای جستجو بسیاری از کدهای اسکیما را شناسایی و استفاده میکنند اما به شکلی نیست که کاربر متوجه بشه.
   یکی از دلایلی که این کدها قرار میگیره برای اطلاعات بیشتر هست و این که به Personal Result کمک بیشتری بشه و همچنین در سئوی نوین و اصول بازاریابی شما نباید به دنبال روشی باشید که کاربر را به هر روشی به وبسایت خود وارد کنید بلکه باید سعی کنید به بهترین روش رضایت کاربر را به دست آورید.

 • سفیدبرفی

  سلام
  با قالب html5 وردپرس چه کا میشه کرد
  در ضمن فروم شما تنها فروم سئوی فارسی هست که اگه به سوالات اونجا هم جواب بدید ممنون میشم

 • دوست

  سلام، اقا ما بيش از 2 ماه شده كه سايت رو براي اناليز و برسي ارسال كرديم و هنووز جوابي از طرف شما دريافت نكرديم! واااقعا سركاري هستش اين مساله؟ يا اگر نيست چرا رسيدگي نميكنيد داره سه ماه ميشه!

 • طراحی سایت

  جالب بود ممنون از اطلاع رسانیتون

 • حمید

  با سلام
  من یک وبلاگ دارم . الان بعد از سه سال هنوز هیچ مطالبی تو گوگل ایندکس نشده . تمام چیز هایی هایی که باید رعایت کنی تا مطالبت ایندکس بشه رو هم رعایت کردم . اما نشده. به نظر شما باید چیکار کنم .

 • پوریا

  سلام و درود
  با سپاس از این مطلب بسیار خوب، بحث های اسکیما، مایکروفرمت ها و ژئوتگ ها دو سه سالی است که خیلی جدی شده و خیلی خوب است که در این مطلب به زبان فارسی به آنها پرداخته شد. دوستانی که از وردپرس استفاده می کنند احتمالا با دهها افزونه ای که برای پشتیبانی و پیاده سازی این موارد منتشر شده است برخورد کرده اند و درمجموع فکر می کنم برای ساخت 90 درصد وبسایت ها وردپرس به خوبی با این نیازهای جدید تطبیق دارد و درمواردی حتی پیش تر از زمان به نیازها پاسخ می دهد. این را از این جهت گفتم که کاربرانی که برنامه نویس هم نیستند در صورت استفاده از وردپرس می توانند از این امکانات جدید برخودار شوند.

 • وی چت

  ممنون از سایت خوبتون … مفید بود

 • بهینه سازی سایت

  خیلی جامع و کامل بود ممنون

 • متین

  خیلی ممنون

 • آپلود عکس

  آقای زمانیان خیلی وقته سئو موز فارسی رو آپدیت نکردید
  همچنان منتظر مطالب پر محتوا در وب سایتتون هستیم

 • اکبر

  خیلی ممنون و خسته نباشید….

 • حسین نیک

  سلام
  خوب بود. بیشتر از این دست مقالات بزارید.
  تشکر

 • چت

  سلام!ممنون عالی بود منتظر پست های بعدی شما هستم سپاس

 • مجله اینترنتی پاتوق

  ممنون خیلی خوب بود…از سئو موز ممنونم!

 • hosein

  با سلام ، مطالبتون خیلی مفیده، با تشکر

 • محمد کمالی

  سلام
  خیلی عالی و بروز بود
  تشکر

 • فروشگاه سیسیلی

  مقاله خوبی بود
  واقعا ممنون

 • فروشگاه هدواشاپ

  قبلا در مورد نشانه گذاری و میکرودیتا مقالاتی خونده بودم ، ولی با خوندن این مقاله انصافا قانع شدم که شروع کنم و دست به کار شم.
  مرسی،مقاله خوب و جامعی بود و …
  خسته نباشید

  • هادی پورمحمد

   سلام خوشحالم استفاده کردید موفق باشید

 • طراحی سایت

  خیلی ممنون از مطلبتون..موفق باشید

« ۶ نکته برای جالب تر شدن محتوا

کتاب صفر تا صد فروش آنلاین »