Social Marketing - بازاریابی شبکه های اجتماعی | سئوموز

Social Marketing – بازاریابی شبکه های اجتماعی

نوشته شده توسط

بحث شبکه های اجتماعی بحث جدیدی در سئوموز نمیباشند و ما همیشه بر اهمیت انها تاکید داشته ایم.اما در این سری پست ها قصد داریم به شما تمام اصول مهم و نکات طلایی Social Marketing یا بازاریابی شبکه های اجتماعی را اموزش دهیم.

پس از پست هایی در مورد افزایش بازدید سایت و وبلاگ گداشتیم بسیاری از دوستان از ما در مورد شبکه های اجتماعی و نحوه ی رسیدن موفقیت در انها سوال کردند.ما هم تصمیم گرفتیم در 3 پست به بررسی شبکه های اجتماعی بپردازیم و روش های رسیدن به موفقیت را در این شبکه ها توضیح دهیم. شبکه های اجتماعی و به طور کلی بازاریابی شبکه های اجتماعی بحث کوتاهی نیستند که بشود آن ها را در چند پست خلاصه کرد پس تصور نکنید بعد از خواندن این سری پست ها شما همه چیز را میدانید بلکه شما پس از خواندن این پست ها تنها به اصول اولیه آشنا خواهید شد به شما توصیه میکنیم به خواندن مقالات ادامه دهید و همیشه به خاطر داشته باشید شبکه های اجتماعی بحث کاملا پیچیده ای هستند و نمیشود با تکیه بر اصول حتما در انها موفق شد.برای موفقیت در شبکه های اجتماعی 2 اصل اساسی و مهم وجود دارد:

الف ) چیزی به نام من در شبکه های اجتماعی وجود ندارد هر فعالیت شما کاملا برای جذب کاربر میباشد و قانع کردن که شما بهترین هستید پس در شبکه های اجتماعی مخصوصا شبکه هایی مانند فیسبوک که ارتباط شما گسترده تر است همیشه در ما و دیگران خلاصه میشود در نتیجه تنها به فکر خود نباشید.

ب ) اصل دوم را چندین بار گفته ایم اما به دلیل اهمیت این موضوع باز هم تکرار میکنیم که شما هر کسی که هستید بهترین در عرصه ی خود یا یک فرد معمولی فرقی ندارد همه در شبکه های اجتماعی برابر میباشند و در شرایطی کاملا مساوی شما قرار است با بقیه به رقابت بپردازید. نکته : قبل از شروع مباحث Social Marketing توصیه میکنیم که حتما با بحث Branding اشنا شوید. در ویکیپدیا بازاریابی شبکه های اجتماعی اینگونه تعریف شده است :

Social Marketing فرآیندی سیستماتیک در بازاریابی میباشد که در کنار دیگر کارها و برنامه ها برای شما محیط و شرایطی را فراهم می آورند که به هدف خود در شبکه های اجتماعی برسید.هدف شما میتواند ایجاد یک باور اجتماعی یا نظر سنجی در مورد موضوع خاصی باشد.

همان طور که در تعریف مشاهده میکنید شبکه های اجتماعی بر این پایه ساخته نشده اند که فقط شما را به مقاصد اقتصادی و یا اینترنتی برسانند بلکه انها میتوانند روشی باشند برای رساندن شما به هدفی در دنیای واقعی. هر چند هدف اولیه و همه گیر این نوع بازاریایی مالی و اقتصادی میباشد.اما این بدین معنا نیست که اگر شما برنامه ی اقتصادی ندارید و یا حتی میخواهید کاری را بدون هدف اقتصادی برای اولین بار انجام دهید نمیتوانید در شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشید. برای شروع فعالیت حرفه ای و هدفمند در شبکه های اجتماعی شما باید 2 همکار را در نظر داشته باشید.

1. Social Parent ( مسئول اجتماعی ) یعنی فردی که قوانین اولیه و راه کارهای خاص را برای فعالیت در شبکه های اجتماعی تعیین کرده و نظاره گر و هدایت کننده شما و دیگران در فعالیتتان میباشد.

2. Marketing Parent ( مسئول بازاریابی ) یعنی کسی که مسئولیت ارائه برنامه و تعیین اهداف را از تبلیغات را مشخص میکند.کسی که به عنوان مسئول بازاریابی فعالیت میکند باید مرور کند که تمامی افرادی که با او همکاری میکنند و تمامی برنامه هایی که او تعیین میکند به درستی عمل میکنند یا نه و اگر در بخشی از فعالیت های هدفمند شما مشکلی ایجاد شد او باید مشکل را رفع کند.

اما سوال مهم و رایج در میان شرکت های بزرگ و کوچک و یا برنامه های کوچک تر این است که از کجا شروع کنیم ؟

پاسخ های فراوانی برای این سوال موجود است بعضی بر این باور هستند که شما باید از جایی شروع کنید که احساس قدرت بیشتری در آن میکنید.بعضی بر این باورند که شما باید از جایی شروع کنید که فکر میکنید کاربران و مشتریان شما  ارتباط قوی تری میتوانند با هدف و خود شما برقرار کنند.ما در سئوموز به شما پیشنهاد میکنیم که از جایی شروع کنید که احساس قدرت و توانایی بیشتری در ان میکنید.

سعی کنید توانایی خود را محور کارهای خود قرار دهید و آن را پرورش دهید به آن بال و برگ بدهید و سپس ان را قدم به قدم در شبکه های اجتماعی پیاده کنید. اگر شما احساس میکنید که توانایی خوبی در صجبت کردن و بازاریابی دارید از ارتباط با کاربران و دیگر شرکت ها شروع کنید.از طریق اکانت خود در این شبکه ها با دیگران ارتباط برقرار کنید.

همان طور که میدانید در گوگل پلاس شبکه اجتماعی گوگل شما میتوانید حلقه دوستان ایجاد کنید این حلقه میتواند بهترین نمونه برای نوع ارتباط شما باشد.سعی کند حلقه ی خود را براساس هدف و مشتری هدف ( Target Audience ) انتخاب کرده و با تعدادی از انها ارتباط برقرار کنید مطمئن باشید اگر برنامه شما درست و هدفمند باشد و بتوانید تاثیر اولیه قوی بر روی مشتری بگذارید علاوه بر این که او را به طرف خود جذب کرده اید شما او را به عنوان بازاریاب مخفی خود استخدام کرده اید زیرا او برای شما تبلیغ خواهد کرد.

بحث بعدی که پیش میاید این است که از کدام شبکه ی اجتماعی شروع کنیم؟

به طور کلی مدیران و وبمسترهای فارسی زبان در شبکه های اجتماعی فیسبوک و توییتر و گوگل پلاس فعالیت دارند.هستند وبمسترهایی که در دیگر شبکه های اجتماعی هم فعالیت داشته باشند اما فعالیت عمده ی انها به دلیل حضور کاربران فارسی زبان در این 3 شبکه متمرکرتر است.پس شما باید یکی از این 3 شبکه را انتخاب کنید. بنا به تجربه گوگل پلاس خیلی کم مورد علاقه ی وبمسترها بوده و شاید تنها دلیل فعالیت در ان اجبار گوگل میباشد. شما باید براساس نیاز خودتان یکی از 2 شبکه ی فیسبوک و توییتر را انتخاب کتید.در زیر چند نمونه از فواید هر کدام را ذکر میکنیم و انتخاب را به عهده ی شما میگذاریم.

فیسبوک :

1. دامنه گسترده تر کاربران و شرکت ها

2. توانایی ارائه گزارش ها و اپدیت های طولانی تر

3. محبوب بودن میان قشر عادی کاربران

4. امکانات بیشتر

توییتر:

1. محبوبیت بیشتر میان وبمسترها

2. توانایی انتخاب کاربران و افراد به صورت دقیق تر

3. توانایی بررسی موضوع خاصی بدون نیاز به Follower یودن

4. توانایی ارتباط با دیگران بودن نیاز به Follower بودن البته شما میتوانید هردوی این شبکه ها را هم انتخاب کنید.

نکته مهم اخر که در این پست میخواهیم متذکر شویم این است که بازاریابی در شبکه های اجتماعی کاملا با خوش گذرانی در شبکه های اجتماعی متفاوت است. زمانی که شما با دوستانتان در شبکه های اجتماعی در ارتباط هستید اصلا جزئی فعالیت تجاری و هدفمند شما محسوب نمیشوند و همیشه به خاطر داشته باشید برای فعالیت حرفه ای و هدفمند در شبکه های اجتماعی شما باید حداقل هفته ای 10 ساعت را به صورت هدفمند در این شبکه ها به Branding و Marketing بپردازید. در مقاله بعد روش ها و راه کارهای برای موفقیت در شبکه های اجتماعی ارائه خواهیم کرد.

منابع مفید : Social Media Marketing On WikiPedia

 

12
دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید!
خبرنامه ایمیلی سئوموز فارسی
 • سیاوش

  ممنون از شما جناب زمانیان …

  • AmirSina

   خواهش میکنم

 • Hosseinsees

  خیلی ممنون امیر جان ، کارت عالیه .

  همیشه موفق باشی.

  • AmirSina

   لطف داری شما

 • saman

  خیلی عالی بود سپاسگذارم

 • مرضيه

  من متوجه “چیزی به نام من در شبکه های اجتماعی وجود ندارد” نشدم. من وقتي قصد بازاريابي تو اينترنت دارم بايد به خودم فكر كنم منظور از اينكه تنها به فكر خود نباشيد چيه. ممنون ميشم توضيح بديد

  • امیرسینا زمانیان

   وقتی در شبکه های اجتماعی فعالیت میکنید نباید به صورتی فعالیت کنید که کاربر حس کنه دارید برای شهرت و Promote کردن خودتون در شبکه های اجتماعی فعالبت میکنید بلکه باید حس کنه همه چیز برای جلب رضایت اون هست به همین دلیل دیگه “من” وجود ندارد.

 • خاطره مرادی

  با سلام ببخشید موضوع پروژه من در مورد مارکتینگ در شبکه های اجتماعی هست میخواستم اگه میشه کمکم کنید فقط لطفا به ادرس ایمیلم برام بفرستین
  ممنون میشم ازتون شدیدا نیازمن کمکتون هستم

 • ناشناس

  سلام مایلم موضوع پایان نامه ام در خصوص بازاریابی در شبکه های احتماعی باشد فعلا در مرحله پروپزال نویسی هستم لطفا یاریمم کنید .سپاس

  • هادی پورمحمد

   با سلام لطفا در بخش پشتیبانی موضوع خود را عنوان کنید در صورت وجودوقت خدمتتان هستیم.

 • eliya

  سلام
  تشکر از مقاله شما
  لطفا اگه میشه بگید چه ساعتی بیشتر تاثیز دارد در ارسال مطالب به شبکه های اجتماعی ؟
  ممنون از شما
  موذنی

  • هادی پورمحمد

   سلام شما باید دقت داشته باشید که مخاطبانی که مورد هدف قرار دادید ، چه مواقعی بیشتر آنلاین هستند. تست هایی هم در این زمینه وجود دارد که میتوانید از اونها استفاده کنید که بهترین ساعت رو برای ارسال مطلب در شبکه های اجتماعی انتخاب کنید.

« الگوریتم جدید گوگل : برخورد با سایت های اسپم

زندگی بدون بک لینک »