بست گراف

صفحات ۴۰۴ : بررسی و نکات

چه تصوری به ذهن شما خطور میکند زمانی که با صفحه ۴۰۴ روبه رو میشوید؟بیشتر کاربران اولین کاری که میکنند لعنت کردن مدیر وبسایت و برگشتن به صفحه ی قبل و یا حتی بستن صفحه است.

 

Not found - 404
Not found – 404

ارورهای ۴۰۴ این پیام را منتقل میکنند که شما به وبسایت وارد شدید و سرور مشکلی ندارد اما نمی تواند صفحه ی مورد نظر شما را پیدا کند.صفحه ی مورد نظر شما ممکن است پاک شده باشد و یا آدرسی که وارد کرده اید اشتباه است.

برای اطلاعات بیشتر به پست بررسی کدهای HTTP مراجعه کنید.

حالا این سوال پیش می آید که با صفحات ۴۰۴ چه کار کنیم؟ بعضی پیشنهاد میکنند که صفحات را با ریدایرکت ۳۰۱ به صفحات دیگر منتقل کنیم.بعضی میگویند به صفحه ی اصلی  و بعضی هم بر این عقیده هستند داشتن یک صفحه ۴۰۴ مناسب از همه چیز بهتر است.

خود ما جزو افرادی بودیم که معتقد بودیم باید به صفحه ی اصلی منتقل کرد اما متوجه شدیم با این کار بیشتر باعث گیج شدن کاربر میشویم.پس تصمیم گرفتیم به صفحات مرتبط هدایت کنیم.

اما شاید شما جزو آن دسته از افراد باشید که معنقد هستید که نیازی به انتقال به صفحه ی  دیگری نمیباشد.پس این پست برای شما مفید خواهد بود زیرا میخواهیم ویژگی های یک صفحه ی ۴۰۴ استاندارد را توضیح دهیم.

ایجاد صفحه ۴۰۴ با ارزش

جلب کردن توجه کاربر یکی از مهم ترین نکات در طراحی صفحات ۴۰۴ میباشد.شما باید توجه کاربر را سریعا به مقصود و هدف خود جذب کنید.کاربران را مطلع کنید که وارد صفحه ۴۰۴ شده اند اما خلاق باشید و با زیبا سازی صفحه دید منفی صفحات ۴۰۴ را از بین ببرید.

توضیح دلیل نمایش صفحه ۴۰۴ به کاربر.خیلی مهم است که به کاربر دروغ نگویید.کاملا صادقانه در یک خط و یا حتی چند جمله برای کاربر توضیح بدهید که چرا ممکن است با این صفحه رسیده باشد.توضیح دهید که ممکن است صفحه حذف شده باشد و یا حتی آدرس اشتباه وارد کرده باشد همچنین گوش زد کنید که این صفحه ممکن است از اشتباه کاربر هم نمایش داده شود و ممکن است وبسایت کاملا ضحیح باشد.همچین از کاربران بخواهید به شما کمک کنند و با ایجاد یک لینک برای گزارش لینک شکسته به شما در اداره ی وبسایت کمک کنند.

لینک های مفید قرار بدهید.حالا که کاربر به صفحه ی مورد نظر خود نرسیده حداقل به او چیزی بدهید که از شما راضی باشد.چند لینک مهم از وبسایت شامل معرفی وبسایت و تماس با ما میتواند بسیار مفید باشد.حتما لینک به صفحه ی اصلی وبسایت را در این صفحه قرار دهید.

باکس جستجو قرار دهید.قرار دادن بخش جستجو در وبسایت باعث میشود که کاربر شما به راحتی در وبسایت جستجو کند.این کار باعث میشود احتمال خارج شدن کاربر از وبسایت شما در لحظه ی برخورد با صفحه ۴۰۴ نزدیک به ۲۰ الی ۳۰ درصد کاهش یابد.

لینک به نقشه سایت.منظور ما در اینجا اصلا نقشه XML نیست.شما باید برای وبسایت خودتان نقشه HTML بسازید و لینک های مهم را به ترتیب در اختیار کاربر قرار بدهید تا بتواند با نگاه کلی به نقشه سایت شناخت بهتری نسبت به بخش های سایت پیدا کند.

آنالیز و بررسی صفحات ۴۰۴

ارورهای ۴۰۴ در گوگل وبمستر تولز

خوب حالا که شما صفحه ی ۴۰۴ خود را ساخته اید وارد پنل گوگل وبمستر تولز خود بشوید.با صفحه ی بالا روبه رو خواهید شد.

 وارد صفحه ی Crawl Errors بشوید و به بخش Not Found بروید.با صفحه ی زیر روبه رو خواهید شد:

صفحه ی ارورهای ۴۰۴

در این صفحه شما میتوانید لینک هایی که ایجاد ۴۰۴ کرده اند را مشاهده کنید.اگر میخواهید منبع ارورهای را پیدا کنید بر روی لینک ها کلیک کنید در صفحه ی باز شده بر روی Linked From کلیک کنید.میتوانید تمام صفحاتی که به آن آدرس خاص لینک داده.اگر ارورها کم است و یا میخواهید کار را با سرعت بیشتری انجام دهید بر روی Download کلیک کنید تا کل آدرس ها در فایل Excel دانلود شود و بتوانید با دید وسیع تری لینک ها را بررسی کنید.

 استفاده مفید از لینک های شکسته و صفحات ۴۰۴

پس از این که لینک های شکسته خود را شناسایی کردید وقت آن رسیده است که پس از رفع مشکل ها آن را به موقعیت برای وبسایتتان تبدیل کنید.

تولید یا بازتولید محتوا برای استفاده از لینک های اشاره شده به وبسایت.زمانی که تعداد بسیار زیادی از سایت ها به یک لینک خراب در وبسایت شما Point میکنند بهترین کار این است که به جای ساختن صفحات ۴۰۴ برای آن لینک محتوا بسازید.

درخواست از مدیران وبسایت ها برای تغییر لینک ها داده شده به وبسایت.از مدیران وبسایت هایی که به شما لینک داده اند درخواست کنید که لینک ها را عوض کنند.با این کار شما هم مشکلات وبسایت خودتان را حل کرده اید و هم میتوانید با دیگر وبسایت ها ارتباط برقرار کنید.

پیشنهاد میکنیم که برای دیدن چند نمونه از صفحات ۴۰۴ زیبا به لینک زیر مراجعه کنید:

صفحات ۴۰۴ زیبا

مطالب مرتبط

5 نظر

 1. Master.AK

  مرسی امیرسینا جان
  مثل بقیه پست ها عالی بود
  این قسمت هم جالب بود، اما حقیقت داشت :دی
  “بیشتر کاربران اولین کاری که میکنند لعنت کردن مدیر وبسایت و برگشتن به صفحه ی قبل و یا حتی بستن صفحه است.”
  بخاطر تصاویر و توضیح جامعی هم که دادی ممنون

  پاسخ
 2. shahryar

  ممنون از مطلب زیباتون
  من خیلی تو انجمن ها و در وب سایت ها گشتم یکی می گفت به صفحه اصلی و .. می گفت به ۴۰۴ بلخره تصمیم گرفتم 😀 یک صفحه ۴۰۴ درست کنم که سرچ داشته باشه و دلیل گفته بشه و بعد از ۲۰ ثانیه خودکار ریدایرکت بشه به انجمن یا ساتی که مد نظرمه

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *